Wirtualny spacer po urzędzie

?Serdecznie witamy... .?

Te właśnie słowa usłyszała na powitanie grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie, która wraz z nauczycielkami języka niemieckiego – I. Jasik i M. Kremer - pojechała na wymianę uczniowską do Europa Gymnasium w Wörth.

Program pobytu w zaprzyjaźnionej szkole był niesłychanie urozmaicony. W ciągu dwóch dni młodzież polska uczestniczyła w lekcjach swoich niemieckich kolegów, poznając tym samym system szkolnictwa w Niemczech oraz tamtejsze formy pracy. Była to niepowtarzalna okazja, by móc porównać lekcje biologii czy matematyki oraz sprawdzić swoją wiedzę, doskonaląc jednocześnie umiejętność posługiwania się językiem niemieckim.

Podczas wspólnych wycieczek do Speyer, Karlsruhe, Heidelbergu oraz do zamku w Hambach uczniowie poznawali historię obydwu narodów. Dowiedzieli się o znaczeniu  wielkiego wiecu na zamku w Hambach w 1832r, podczas którego społeczeństwo polskie i niemieckie wspólnie manifestowało jedność, wolność i równość.

Po wspólnie spędzonym tygodniu (03–09.11.2008) podsumowano spotkanie na wieczorku pożegnalnym zorganizowanym przez rodziców.

W niedzielę, 9.11, ze łzami w oczach, w deszczu młodzież pożegnała się... czekając z niecierpliwością na rewizytę niemieckich przyjaciół w Krotoszynie.

Wymiana uczniowska była okazją, aby poznać kulturę, zwyczaje oraz zabytki zaprzyjaźnionego z naszym powiatem niemieckiego powiatu Germersheim. Inicjatywę współpracy szkół zapoczątkowali starosta krotoszyński – Leszek Kulka oraz starosta powiatu Germersheim  Fritz Brechtel. Wyjazd naszej młodzieży był możliwy dzięki częściowemu finansowemu wsparciu organizacji Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Rady Rodziców przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowania do wyjazdu młodzież oraz ich rodzice składają SERDECZNE PODZIĘKOWANIA.

 Tekst i fot.: ZSP 1