Wirtualny spacer po urzędzie

Uczniowie ?dwójki? na Litwie

Od 7 do 15 listopada delegacja uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Krotoszyna przebywała w Wilnie. Placówka współpracuje już od roku 2004r. z wileńską szkołą Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokyklos.

Uczniowie klasy IIb Technikum nr 2: Jolanta Zimna, Zuzanna Bielawa i Bartosz Jankowski  odbywali praktyki zawodowe połączone już z tradycyjnym programem kulturalno-oświatowym.

Podczas tego pobytu uczniowie odbywali praktyki w Hotelach: Holiday Inn i Lietuva, zwiedzali piekarnię i cukiernię, a także uczestniczyli w przygotowywaniu tradycyjnych potraw kuchni litewskiej w zaprzyjaźnionej szkole. Szczególną atrakcją ze strony zawodowej było uczestniczenie w wystawie i targach gastronomicznych BaltGastro 2008 na terenach targowych Litexpo. Podczas wystawy był rozgrywany konkurs gastronomiczny czterech najlepszych szkół na Litwie. Zadanie dla drużyn polegało na przygotowaniu dwóch dań gorących i deseru. Startujący w konkursie uczniowie pracowali w specjalnie przygotowanych stoiskach, a ich pracę filmowała telewizja.

W dwóch pawilonach Litexpo były prezentowane stoiska firm branży gastronomicznej. Największym powodzeniem cieszyła się wystawa „sztuki cukierniczej”.

Poza stroną zawodową było jeszcze zwiedzanie Wilna zarówno w dzień, jak też wieczorem.

Pod  Ostrą Bramą grupa uczestniczyła we mszy w języku polskim. 11 listopada był dniem wizyty na cmentarzu na Rossie. Delegacja złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicz w Mauzoleum Matka i Serce Syna  z dedykacją:  „W 90 rocznicę odzyskania niepodległości - mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego”.

Podczas pobytu były także inne atrakcje: zwiedzanie wieży telewizyjnej, Zamek w Trokach , czy geograficzny środek Europy pod Wilnem według obliczeń Francuskiego Narodowego Instytutu Geograficznego (współrzędne geograficzne środka Europy wynoszą 54°54‘ szerokości geograficznej północnej i 25°19‘ długości geograficznej wschodniej).

Bogaty i interesujący pobyt delegacji ZSP2 zakończył uroczysty obiad, podczas którego degustowano wcześniej przygotowane przez uczniów obydwu szkół dania kuchni litewskiej.

Teraz w „dwójce” oczekują  na przyjazd grupy wileńskiej, która będzie gościć w Krotoszynie od 30 listopada do 5 grudnia.

Tekst i foto: ZSP 2