Wirtualny spacer po urzędzie

Umowa powiatów przypieczętowana

W poniedziałek, 29 września w reprezentacyjnej sali miejskiej w Germersheim starostowie Fritz Brechtel i Leszek Kulka podpisali drugą część umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Krotoszyńskim a Powiatem Germersheim.

Uroczystość miała miejsce podczas obrad sesji rady powiatu Germersheim. Ze strony polskiej wzięła w niej udział 12-osobowa delegacja powiatu krotoszyńskiego. Parafowano umowę o identycznej treści jak ta, którą podpisano wcześniej w Krotoszynie, 19 maja br.

Na główne założenia partnerstwa zwrócili uwagę w swych wystąpieniach obaj starostowie.

Podkreślali, że oprze się ono na wymianie i współpracy młodzieży, grup zawodowych i społecznych.

Na potwierdzenie tych słów dodać należy, że już w listopadzie tego roku pojedzie do Niemiec 17-osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie.

Dlatego też jednym z punktów pobytu była wizyta w partnerskim dla ZSP1 Europa-Gymnasium w Wörth.

Bardzo intensywny trzydniowy pobyt delegacji wypełniono odwiedzinami w najciekawszych miejscach powiatu oraz licznymi spotkaniami. Między innymi zwiedzano farmę uprawy tytoniu, a burmistrz partnerskiego dla Koźmina Bellheim Tobias Baugärtner oprowadził delegację po swoim mieście. Polacy uczestniczyli w dorocznym spotkaniu chórów z terenu powiatu Germersheim, w salce parafialnej miejscowego kościoła byli niezwykle gorąco przyjęci przez członków towarzystwa Bellheim – Koźmin z panią Irmą Geisert na czele.

Delegacja polska uczestniczyła we mszy świętej w kościele św. Mikołaja w Bellheim, gościła też na koncercie powiatowej orkiestry młodzieżowej, która w sali miejskiej w Jockgrim dała występ charytatywny na rzecz dzieci z Togo.

Powiat Germersheim: położony w Nadrenii Palatynacie, ok. 880 km od Krotoszyna. Liczy 31 gmin. Stolicą powiatu jest Germersheim (ok. 22 tys. mieszkańców), drugim co do wielkości miastem jest Wörth (ok. 17 tys.). Powierzchnia powiatu jest mniejsza niż powierzchnia powiatu krotoszyńskiego i wynosi niecałe 500 km2. Obszar ten zamieszkuje blisko 130 tys. ludzi. Do wiodących zakładów powiatu należą m.in. – montownia ciężarówek Mercedes Benz, przetwórnie celulozy oraz fabryka kosmetyków Ives Roche. Germersheim leży nad Renem – znajduje się tam duży terminal kontenerowy i port przeładunkowy.