Wirtualny spacer po urzędzie

Niemcy i Węgrzy odwiedzili powiat

Na zaproszenie władz powiatu krotoszyńskiego w dniach 12-15 września 2008r. w Polsce przybywały oficjalne delegacje partnerskich samorządów z powiatu Germersheim i Związku Gmin Południowego Balatonu.

W skład delegacji węgierskiej weszli m.in. burmistrzowie Lászlo Toth z Látrany oraz Sándor Csima z Somogybabob, a także przedstawicielka Związku Gmin Balatońskich Brigitta Nagy wraz z pracownikami biura związku. Powiat Germersheim reprezentowali m.in. – starosta Fritz Brechtel, były starosta Beno Heiter, sekretarz powiatu Alfred Gadinger, a także radni rady powiatu i deputowany do parlamentu Nadrenii Palatynatu. Goście z Węgier 12 września zwiedzali Poznań, gdzie wraz ze starostą Leszkiem Kulką oraz burmistrzem Koźmina Wielkopolskiego Maciejem Bratborskim (a także burmistrzem György Galáczem z partnerskiego dla Koźmina Balatonmariafűrdo) spotkali się z wojewodą Piotrem Florkiem. Wieczorem Węgrzy uczestniczyli w koźmińskim „Pyrograniu”.

 

Sobota, 13 września, upłynęła pod znakiem festiwalu kuchni regionalnej „Krotoszyn z Okrasą”. Wcześniej goście z Węgier wraz ze starostą Leszkiem Kulką oraz przewodniczącym Rady Powiatu Stanisławem Szczotką sadzili żonkile w ramach akcji „Pola Nadziei” organizowanej przez Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej. 14 września goście z Węgier i Niemiec zwiedzali powiat. Wizyta rozpoczęła się Mszą św. w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Ks. proboszcz Adam Modliński oprowadził naszych przyjaciół po farze. Wycieczka odwiedziła także leśnictwo Smoszew, gdzie leśniczy Andrzej Piesyk prezentował najpiękniejsze w Europie okazy dębów szypułkowych.W Sulmierzycach z delegacjami spotkali się - burmistrz Idzi Kalinowski i Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Kargol - Stybaniewicz. Z kolei krótki pobyt w Zdunach zakończyła wizyta nad stawem państwa Stanisławskich. Następnie Węgrzy i Niemcy zwiedzali Dom Pomocy Społecznej w Baszkowie. W Smolicach, w gminie Kobylin, goście odwiedzili przedsiębiorstwo dr. Wiesława Legutko – jedną z wiodących w Polsce i Europie firm nasiennych.W Koźminie Wielkopolskim delegacje spotkały się z burmistrzem Maciejem Bartborskim i dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im.J. Marcińca Andrzejem Joachimiakiem. Wizyta w hali sportowo-rekreacyjnej była dobrą okazją do podjęcia rozmów o przyszłej wymianie młodzieżowych grup sportowych. Na zakończenie oficjalne wizyty starosta Leszek Kulka podsumował 4-letnią współpracę z przyjaciółmi z Węgier i Niemiec. Podziękował państwu Irmie Geisert i Bolesławowi Kasprzakowi za doprowadzenie do partnerstwa z Germersheim, a także pani Elwirze Wito za umożliwienie kontaktu z gminami nadbalatońskimi. Starosta Fritz Brechtel przekazał staroście Kulce pieniądze ze sprzedaży lokalnych produktów podczas festiwalu kulinarnego (ponad 2 tys. złotych). Wyraził przekonanie, że wspólne spotkanie Polaków, Węgrów i Niemców zaowocuje jeszcze niejednym trójstronnym działaniem . W imieniu Węgrów głos zabrał burmistrz Laszlo Toth. Stwierdził, że w Krotoszynie jego rodacy znaleźli wielu wspaniałych przyjaciół. W poniedziałek, 15 września z przedstawicielami krotoszyńskich gazet spotkał się niemiecki dziennikarz Michael Gottschalk (z dziennika Die Rheinpfalz). Z kolei Tim Steinhaus - nauczyciel z Europagymnasium Wörth, ustalał z dyrekcją i nauczycielami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 zasady wymiany młodzieży z obu placówek.