Wirtualny spacer po urzędzie

Krotoszyn z Okrasą i gośćmi z zagranicy

Festiwal Kulinarny „Krotoszyn z Okrasą” tradycyjnie zgromadził tłumy na krotoszyńskim rynku. W sobotę 13 września mieszkańcy powiatu tłumnie przybyli, by delektować się potrawami kuchni regionalnej. Wielką popularnością cieszyły się stoiska węgierskie i niemieckie zorganizowane przez gości zaproszonych przez władze powiatu.

Na rynku w Krotoszynie prezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całego powiatu. Degustację regionalnych potraw (w tym win) przygotowali także właściciele gospodarstw rolnych (winnic) z niemieckiego powiatu Germersheim i Związku Gmin Południowego Balatonu. Dochód z symbolicznej sprzedaży serwowanych tam produktów zostanie przekazany na rzecz prowadzonej przez Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej akcji „Pola Nadziei” – solidarni z pacjentami hospicjów.

 

Imprezę poprowadzili Wojciech Szuniewicz i Juliusz Poczta, a pomagał im dzielnie mistrz kuchni Karol Okrasa. Uroczystego otwarcia dokonali starosta Leszek Kulka, burmistrz Julian Jokś oraz goście z zagranicy – starosta powiatu Germersheim Fritz Brechtel a także zaprzyjaźnieni burmistrzowie balatońskich gmin. Wiele emocji wzbudził konkurs obierania ziemniaków zorganizowany dla VIP-ów. Wygrał starosta Brechtel, tuż za nim byli goście z Węgier - György Galácz – burmistrz zaprzyjaźnionego z Koźminem Balatonmariafűrdo i Laszlo Toth – burmistrz Látrany, przedstawiciel Związku Gmin Południowego Balatonu. Starosta krotoszyński i burmistrz Krotoszyna okazali się gościnni i jako ostatni zakończyli obieranie – choć trzeba przyznać, obrali „pyry” najdokładniej.Miłym akcentem festiwalu stało się uruchomienie nowej fontanny na krotoszyńskim rynku.Gwiazdą niedzielnego wieczoru była Halina Kunicka. Festiwal „Krotoszyn z Okrasą – impreza do chrzanu” wspólnie zorganizowały: Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, Urząd Miejski w Krotoszynie i Krotoszyński Ośrodek Kultury.