Wirtualny spacer po urzędzie

Sprzątanie świata

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa przypomina o corocznej międzynarodowej kampanii Clean up the World, w Polsce znanej jako „Sprzątanie świata – Polska”. W tym roku, w dniach od 19 do 21 września, po raz 15-ty, akcja będzie przebiegać pod hasłem „POSPRZĄTAJMY POLSKIE LASY”.

Jak co roku koordynatorem krajowym kampanii jest Fundacja Nasza Ziemia, zaś lokalnymi organizatorami są tysiące szkół, samorządów i lokalnych organizacji społecznych. Każdego roku w kampanii bierze udział ponad 1 milion wolontariuszy. Jest to największa społeczna i ekologiczna inicjatywa w Polsce, oraz jedna z największych na świecie.

W tym roku chcielibyśmy szczególnie zachęcić do sprzątania naszych lasów. Dlaczego?

Są one jednym z największych skarbów przyrody w naszym kraju, z którym stykamy się praktycznie każdego dnia. Pokrywają one 28 proc. powierzchni państwa. Są one nie tylko ostoją tysięcy gatunków roślin i zwierząt, ale szczególnie w obecnych czasach mogą skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Las pochłania dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe substancje na przykład pyły, produkuje tlen, stabilizuje wilgotność powietrza, chroni przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłania gleby i wody, magazynuje wodę opadową i zmniejsza siłę wiatrów (w tym tornad, huraganów). Las wymaga zatem troski ze strony nas wszystkich, gdyż wszyscy korzystamy z jego dobrodziejstw.

Niestety, praktycznie na terenie całej Polski, lasy są zaśmiecane, niszczone i podpalane. Leśnicy sami nie poradzą sobie z tym problemem. Musimy Wszyscy o nie dbać i chronić.

Prosimy, aby w tegorocznej akcji Sprzątanie świata – Polska, szczególną opieką objąć właśnie lasy. Organizując akcje sprzątania, prosimy o kontakt z lokalnymi nadleśnictwami i kołami łowieckimi. Znajdziecie tam fachową pomoc oraz wiedzę jak można każdego dnia dbać o las.

Więcej szczegółów - kliknij

 

Źródło: www.naszaziemia.pl

Grzegorz Ziętkiewicz - WOŚRiL