Wirtualny spacer po urzędzie

Spotkanie z olimpijczykiem

Albin Batycki z Koźmina Wielkopolskiego będzie reprezentował Polskę na paraolimpiadzie w Pekinie. Nasz czołowy zawodnik tenisa ziemnego na wózkach spotkał się w starostwie z członkami Zarządu Powiatu Krotoszyńskiego.

Albin Batycki od ponad 25 lat porusza się na wózku. W jego przypadku trudno jednak mówić, że ma za sobą ćwierćwiecze stracone. Jak sam zauważa, sytuacja po wypadku stała się dla niego wyzwaniem, nowym etapem w życiu naznaczonym pokonywaniem kolejnych barier. Pierwszym dokonaniem była budowa domu – pierwszego i jedynego do dziś w powiecie budynku jednorodzinnego całkowicie dostosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Drugim wyzwaniem okazała się gra w tenisa.

Przygoda Albina Batyckiego z tenisem ziemnym rozpoczęła się w połowie lat 90. Dziś jest on jednym z czołowym polskich zawodników w tej dyscyplinie, zdobywcą wielu indywidualnych, deblowych i drużynowych tytułów. Dzięki udanym występom w minionym roku i wysokiej pozycji w rankingach A. Batycki został zakwalifikowany  do polskiej reprezentacji paraolimpijskiej. Wyjazd do Pekinu to już druga jego przygoda z tej rangi zawodami. Reprezentował nasz kraj także w Atenach w roku 2004.

Albin Batycki jest nie tylko zawodnikiem, ale także animatorem aktywnej rehabilitacji i działaczem sportowym. Integracyjny Klub Sportowy  Spartakus, którego jest prezesem, skupia w swoich szeregach 16 niepełnosprawnych i blisko 50 sprawnych tenisistów.

Nasz reprezentant spotkał się 28 sierpnia z członkami Zarządu Powiatu Krotoszyńskiego. W imieniu władz powiatu wicestarosta Krzysztof Kaczmarek życzył mu powodzenia i wyraził nadzieję na ponowne spotkanie po udanym turnieju.

Albin Batycki opowiedział o swoich przygotowaniach do olimpiady. Realnie oceniając swoje szanse zaznaczył, że sam udział w tej rangi zawodach jest dla niego wielką przygodą i wyróżnieniem.

Dyrektor Andrzej Piotrowski z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie podkreślił, że przykład i aktywna działalność A. Batyckiego zasługują na wielkie uznanie. Jego świadectwo jest bowiem dla osób niepełnosprawnych wiarygodne i prawdziwe. Dlatego też w tym roku powiat krotoszyński  wystąpi do Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji o przyznanie  A. Batyckiemu prestiżowego tytułu Człowiek Bez Barier.