Wirtualny spacer po urzędzie

Uwaga! Bezpłatne badania dla panów

Zapraszamy mężczyzn z roczników 1943 -1968 na badania krwi na PSA!

Starostwo Powiatowe w Krotoszynie wraz z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie rozpoczynają od 1 września 2008r. realizację lokalnego Programu Profilaktyki Raka Gruczołu Krokowego

W związku z tym zapraszamy mężczyzn z powiatu krotoszyńskiego z roczników 1943 – 1968 na bezpłatne profilaktyczne badania w kierunku raka gruczołu krokowego do Centrum Profilaktyki Medycznej i Promocji Zdrowia w Krotoszynie, ul. Floriańska 10, tel. 062 588 03 89 w poniedziałki w godzinach 9.00 – 11.30. Liczba badań w tym roku - ograniczona. (Program będzie realizowany przez kolejne lata.)

Rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem układu moczowego u mężczyzn w Polsce. Pośród wszystkich nowotworów znajduje się on na trzecim miejscu pod względem częstości występowania. Niestety, częstość ta stale wzrasta. Ten rodzaj nowotworu może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku, także w bardzo młodym.

Za najważniejsze czynniki ryzyka uważa się: wiek, uwarunkowania genetyczne, a także nawyki żywieniowe.

Wczesnemu etapowi rozwoju raka prostaty często nie towarzyszą żadne objawy, dlatego mężczyzna, który przekroczył 45. rok życia powinien co roku poddać się badaniom profilaktycznym umożliwiającym wykrycie nowotworu w jego wczesnym stadium.

Pierwszymi objawami mogącymi sugerować wystąpienie raka gruczołu krokowego są m.in.:częstomocz, gwałtowne parcie na mocz, bolesność i problemy związane z oddawaniem moczu, bóle lędźwiowe i w okolicach miednicy.

Najczęściej rozpoznawanymi chorobami gruczołu krokowego są: zapalenie gruczołu krokowego, przerost gruczołu krokowego.

Zachorowalność i umieralność z powodu raka gruczołu krokowego można obniżyć poprzez: zmianę codziennej diety, skonsultowane z lekarzem przyjmowanie syntetycznych preparatów witaminowych, coroczne oznaczenie poziomu PSA, czyli tzw. swoistego antygenu sterczowego, badanie per rectum, zaprzestanie palenia.