Wirtualny spacer po urzędzie

Mistrzostwa Europy w Sumo

Polska reprezentacja wywalczyła 28 medali podczas rozgrywanych w ostatni weekend w Krotoszynie-Koźminie Wlkp. Mistrzostw Europy w Sumo kadetów, juniorów, młodzieżowców i seniorów.

Do naszego powiatu zjechało 16 reprezentacji narodowych, by uczestniczyć w trzydniowych zmaganiach najlepszych atletów sumo w Europie. Po raz pierwszy Polski Związek Sumo był organizatorem tak prestiżowej imprezy, we wszystkich kategoriach wiekowych. Jednym ze współorganizatorów imprezy było także Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, a nasi radni i starosta znaleźli się wśród najzagorzalszych kibiców tej imprezy.

W pierwszym dniu mistrzostw rywalizowali najmłodsi adepci tej dyscypliny sportu, czyli kadeci i juniorzy. W tej kategorii wiekowej nasza reprezentacja wywalczyła aż 15 medali. Kolejny dzień to rywalizacja młodzieżowców (czyli kategoria do lat 21) oraz seniorów. Tutaj również ogromny sukces, bo w młodszej kategorii Polska zdobyła siedem medali, a wśród seniorów trzy, w tym srebrny Marcina Rozuma.

W ostatnim dniu mistrzostw obyły się walki w kategorii open i drużynowe. Duży sukces

odniosła nasza reprezentantka Witkowska, która w ładnym stylu wywalczyła brązowy medal. W walkach drużynowych dołożyliśmy do wcześniejszego dorobku jeszcze dwa srebrne krążki. Teamy kobiet jak i mężczyzn spisały się w swoich walkach znakomicie. Polska reprezentacja uległa w ścisłym finale tylko silnej Rosji.

W niedzielę do południa w sali reprezentacyjnej hotelu „Pod Szyszkami” odbył się kongres wyborczy do władz Europejskiej Federacji Sumo. Nowym prezydentem wybrano kandydata z Ukrainy, a funkcję wiceprezydenta powierzono Dariuszowi Rozumowi Prezesowi Polskiej Federacji Sumo. Dyrektorem sportowym Europejskiej Federacji Sumo został kolejny Polak Andrzej Wojda - dotychczasowy sekretarz generalny polskiego związku.

– Poprzeczka została podniesiona wysoko, trudno będzie w następnej imprezie zbliżyć się do takiego wyniku sportowego. Trochę szkoda, że zabrakło przysłowiowej kropki nad i, w postaci złotego medalu, ale taka ilość pozostałych krążków i tak przerosła moje oczekiwania - powiedział Marek Paczków, krotoszynianin debiutujący w roli trenera naszej kadry narodowej.

w.w.

 

FOT. WALDEMAR WRONECKI