Wirtualny spacer po urzędzie

Węgrzy pokochali gzikę

Od 8 do 11 maja na Węgrzech przebywała 25-osobowa delegacja powiatu krotoszyńskiego. W skład grupy weszli przedstawiciele – Miasta Sulmierzyce, Gminy i Miasta Zduny, Powiatu Krotoszyńskiego oraz Kół Gospodyń Wiejskich. Delegacja przybyła na zaproszenie burmistrza gminy Balatonfenyves – pana Gábora Lombára.

Zaprzyjaźniona ze Zdunami i Sulmierzycami miejscowość obchodziła rocznicę swego powstania. Wizyta objęła także inne gminy zrzeszone w związku południowobalatońskim.

- Balatonlelle, Karád , Latrany.

Samo Balatonfenyves liczy 2 tys. mieszkańców. Jednakże każdego sezonu liczba mieszkańców wzrasta kilkukrotnie. Ta położona wprost nad jeziorem Balaton gmina niemal w całości złożona jest z ośrodków wypoczynkowych, a przede wszystkim – z prywatnych daczy będących własnością mieszkańców Budapesztu.

Przedstawiciele delegacji Sulmierzyc (przewodnicząca rady Ewa Kargol – Stybaniewicz i burmistrz Idzi Kalinowski) , Zdun (wiceburmistrz Marian Sobański) i powiatu (członkini zarządu Sławomira Fedorowicz i Bolesław Kasprzak) rozmawiali ze stroną węgierską na temat form dalszej współpracy. Ustalono m.in., że nadal odbywać się będzie wakacyjna wymiana grup uczniowskich (w tym roku uczniowie z Balatonfenyves przyjadą na kolonie do Polski – w przyszłym nasze dzieci będą spędzać wakacje nad Balatonem). Współpraca zostanie także rozszerzona na grupy zawodowe i społeczne – m.in. strażaków, zespoły ludowe, kluby sportowe. Nie wykluczone, że do nawiązania współpracy z gminami węgierskimi zachęcane będą pozostałe gminy powiatu krotoszyńskiego. Węgrzy przyjęli zaproszenie na festiwal kulinarny w Krotoszynie, dożynki powiatowe oraz konferencję z okazji 10-lecia powiatu.

W niedzielę, 11 maja na stadionie w Balatonfenyves odbywał się festyn jubileuszowy. Ogromną popularnością cieszyło się stoisko powiatu krotoszyńskiego. Serwowano na nim bigos, żurek, pyry z gziką oraz smażony ser, który stał się przebojem festynu. Dań przyrządzonych przez panie z kół gospodyń wiejskich próbowali także turyści z Belgii, Holandii Anglii i Niemiec. Stoisko odwiedził również burmistrz zaprzyjaźnionego z Koźminem Wielkopolskim Balatonmariafürdő.

Niemniejszy entuzjazm niż gzika i bigos wywołał występ zespołu, który reprezentował KGW ze wszystkich zakątków powiatu krotoszyńskiego. Zespół w składzie: Monika Kaszuba, Maria Konieczna, Małgorzata Marszałek, Genowefa Talaga oraz grający na akordeonie Marian Dutkowiak i Sylwester Frąszczak (bęben) rozbawił i roztańczył festynową publiczność.