Wirtualny spacer po urzędzie

Europejskie talenty

W piątek 4 kwietnia w auli krotoszyńskiego I LO odbył się III Powiatowy Konkurs Literacko – Muzyczny „Nasze Talenty w Europie”.

Po raz kolejny organizatorami tego wydarzenia byli: Dyrekcja I LO i młodzież działająca w Szkolnym Klubie Europejskim „Kołłątaj”. Jego mottem były słowa ks. Jana Twardowskiego: „A z wierszy napisanych chyba ten nie umrze, co nie bał się stać prawdą lub stał się muzyką”.

Główne cele jakie przyświecały organizatorom to: odkrywanie, rozwijanie oraz promowanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ważna jest także integracja uczniów krotoszyńskich szkół gimnazjalnych i ponagimnazjalnych.

Patronat honorowy nad tą imprezą roztoczyli: poseł Maciej Orzechowski oraz Starostwo Powiatowe w Krotoszynie.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: recytacji i prezentacji utworu muzyczno – wokalnego. Ważne było aby autorzy wszystkich utworów pochodzili z Unii Europejskiej.

Każdy uczestnik prezentował jeden wybrany wiersz lub utwór muzyczny. Jury oceniało dobór repertuaru oraz interpretację utworu i oryginalność wykonania.

Zdecydowana większość, bo 10 spośród 14 uczestników, wybrała piosenkę. Były to m.in. utwory Hanny Banaszak, Blue Cafe, Alicji Majewskiej, Stana Borysa a nawet hit ostatniego czasu czyli „Jożin z bażin”.

W czasie gdy oczekiwano na wyniki m.in. krótkie skecze zaprezentowali uczniowie „Kołłątaja”. O ostatnich sukcesach SKE opowiedziała jedna z jego opiekunek – Iwona Dominiak, która otrzymała podziękowania od Bolesława Kasprzaka – Pełnomocnika ds. Europejskich w Starostwie Powiatowym.

Za zaproszenie na konkurs podziękował młodzieży i jej opiekunom poseł Maciej Orzechowski.

 

Najlepszymi w poszczególnych kategoriach okazali się:

-kategoria literacka:

1. Weronika Kopa, Gim. 3, przedstawiła wiersz „Ballada od rymu” Mirona Białoszewskiego (op. Beata Polańska – Wiatr)

2. Maciej Raś, I LO, wiersz „Opluty” Marcina Świetlickiego (op. Małgorzata Hrynkiewicz)

3. Tomasz Jerzyk, Filip Jerzyk, ZSP 1, „Pan Tadeusz – Inwokacja i parafraza Inwokacji pt. „Pan Mateusz”” (op. Barbara Grzywaczewska – Rączkowiak)

-piosenka:

1. Aurelia Jargoła, ZSP Zduny, zaśpiewała utwór „my road” Blue Cafe (op. Ewa Fynyk)

2. Weronika Jarmużek, Gim. 4, zaśpiewała „Odkryjemy miłość nieznaną” Alicji Majewskiej (op. Joanna Michalak)

3. Małgorzata Patalas, zaśpiewała „Jaskółkę” Stana Borysa (op. Ewa Fynyk)

 

Dyplomy i upominki ufundowane przez Starostwo otrzymali jednak wszyscy uczestnicy.