Wirtualny spacer po urzędzie

Krotoszyńska Grupa Młodych Chemików w Narodowym Centrum Badań Jądrowych

W dniach 19-20 maja 2015 roku piętnastoosobowa grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja, biorąca udział w projekcie pod nazwą „Młody Chemik Eksperymentuje na Politechnice Wrocławskiej”, wyjechała na wycieczkę dydaktyczną do Świerku pod Warszawą, gdzie w nagrodę za osiąganie bardzo dobrych wyników w nauce podczas prowadzonych na Politechnice zajęć, mieli szansę zobaczyć i zwiedzić National Centre for Nuclear Research -  Narodowe Centrum Badań Jądrowych. 

 


Warto nadmienić, że łącznie z organizatorami, nauczycielami z niektórych szkół oraz doktorantami Wydziału   Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, cała grupa liczyła 50 osób, z których aż 15 to uczniowie naszej szkoły . Pan   dr inż. Tomasz Chmielewski - Kierownik Projektu Edukacyjnego „Młody Chemik Eksperymentuje”  zaznaczył, że możliwość brania udziału w oglądaniu Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku mają tylko nieliczne osoby.

Na początku zwiedziliśmy serce Centrum - reaktor jądrowy „MARIA”. Przed   wejściem do budynku, w którym się on znajduje, czekało na nas wiele zabezpieczeń, np. musieliśmy przejść kontrolę dozymetryczną, która sprawdzała, czy nie jesteśmy wewnętrznie skażeni (kontrola była również wykonywana przed opuszczeniem budynku). (Bramka dozymetryczna przeznaczona jest do szybkiego pomiaru skażenia pracowników wchodzących bądź wychodzących  z terenu objętego kontrolą dozymetryczną. Pomiar skażenia beta, alfa i gamma rąk, stóp oraz odzieży dokonywany jest przez 15 sond detekcyjnych odpowiednio rozmieszczonych na bramce).

Po wejściu do budynku reaktora usłyszeliśmy krótką historię o nim, jego działaniu i wykorzystaniu. Reaktor w dniu wizyty był  włączony, co wywarło na nas wszystkich ogromne wrażenia, ponieważ w czasie jego pracy mogliśmy na nim stanąć i zobaczyć, jak działa wnętrze. Następnie udaliśmy się na wykład o  promieniotwórczości i energetyce jądrowej. I tu czekała na nas, jak się okazało, wspaniała kobieta – pani profesor Ewa Droste. Doskonale przeprowadziła wykład, przedstawiając w młodzieżowym języku problemy związane z energetyką jądrową i promieniowaniem X, gamma oraz promieniowaniem jonizującym. Spotkanie z panią profesor było dla nas wszystkich wspaniałym   przeżyciem, ponieważ jest osobą z wielką pasją .

Wycieczka ta przyprawiła nas o niezapomniane  wrażenia i pewność, że nigdy nie zapomnimy tego niepowtarzalnego wyjazdu, za który bardzo dziękujemy organizatorowi- Politechnice Wrocławskiej oraz głównemu sponsorowi -  KGHM Polska Miedź S.A.

Tekst i fot. : I LO Krotoszyn